"Her eylemin atası düşüncesidir." R.W. Emerson

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeş rekabeti, hayatın bir gerçeğidir. Aslında kardeş kavgaları çocukların büyümelerine ve ailenin koruyucu çevresi içinde problemleri çözebilmelerini birlikte tartışma, paylaşma ve rekabetle ilgilenmeye yönelik fırsatların sağlanması ile gelişmelerine yardımcı olacaktır.

 

Kavganın faydası aslında kardeşler arasında bir miktar çatışma olmasının yararları da vardır. Birbirlerine üstünlük sağlama mücadeleleri kardeşleri daha güçlü ve dayanıklı yapar. Bitmek bilmeyen boğuşmalarla hız ve çeviklik kazanırlar. Sözlü davranışlardan, zevkli olmakla kırıcı olmak arasındaki farkı öğrenirler. Birlikte yaşamanın getirdiği doğal sinir bozukluklarından; haklarını korumayı kendilerini savunmayı ve uzlaşmayı öğrenirler. Bazen de birbirlerinin özel yeteneklerine imrenmeleri ,onları daha çok çalışmaya ,azimli ve başarılı olmaya teşvik eder.

Ebeveynler önlemede etkili: anne-baba kardeş rekabetini yoğunlaştırabilir de azaltabilirde .düşmanca duyguları bastırabilir veya tehlikesiz bir şekilde açığa vurulmalarını sağlayabilir. Kavgayı kızıştırabilir yada uzlaştırabilir. Ancak sunu da bilelim ne kadar uğraşsak da kardeşler yine de kavga etmeye sebep bulacaklardır.

Neler olduğu sorulmamalı: kardeş kavgaları birçok ailenin problemidir. Tüm kardeşler zaman zaman birbirlerinin sinirlerini bozar, atışır ve tartışırlar. Kardeş kavgasına müdahale ederken ‘’burada neler oluyor?’’ diye sormaktan kaçınmalıdır. Her çocuk olayı kendi açısından anlatacak ve işin aslını öğrenmek pek mümkün olmayacaktır. Bunun yerine , tüm tarafları soru sormadan cezalandırmak uygun yoludur. Kardeş kavgalarının önüne geçmenin bir yolu da çocukların birbirlerinin (varsa) odalarına izin alarak girmelerini sağlamaktır.

Konuşarak anlaşılmalarına özendirilmeli: bir konu üzerinde kavga etmeden tartışıyorlarsa bu desteklenmeli ve hoşumuza gittiği belli edilmelidir. Ayrıca tartışma muhakkak hakaret içermemeli birbirlerini inceltmemelidirler.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı
  

İlginizi Çekebilir


Otizm

İleri düzeyde ve karmaşık bir gelişimsel yetersizliktir. Doğuştan varolabildiği gibi, üç yaşa kadar olan dönemde de başlayabilir. Bununla birlikte otizmde 18 ayın altında güvenilir


Çocuklarda Gelişim İlkeleri

Her canlı kendi türünün gelişim ilkelerine göre büyür, olgunlaşır ve öğrenir. İnsanın da kendine özgü gelişim ilkeleri vardır.Bu ilkeleri göz önüne almadan, çeşitli dönemlere ait gelişim özelliklerini


Boşanma ve Çocuk

Günümüzde boşanmaların artığı açıktır. Boşanmış anne babaların bilmesi gereken, çocuklarını hala sevdiklerini onlara söylemeleri ve arasında seçim yapmak zordur.